Można jechać. Trasa S8 połączyła Wrocław z Oleśnicą…

Kategoria: Uncategorized
opublikowany: 2012-10-22 o godzinie 07:58

ze strony: www.tvn24.pl

Kierowcy mogą już jeździć 22- kilometrowym odcinkiem drogi krajowej S8, łączącym Wrocław z Oleśnicą. W sobotę [ tj. 04-10-2012] o 14.30 trasa została otwarta.

– Kierowcy jadą! – informuje Michał Nowakowski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Odbiory trwały od dwóch tygodni. W piątek była zgoda na użytkowanie jezdni, a w sobotę skończyły się kontrole obiektów inżynieryjnych, czyli wiaduktów, barier i ekranów. Nadzór budowlany wydał potrzebne pozwolenia i w sobotę o 14.30 ruch na 22- kilometrowym odcinku drogi S8, z Wrocławia do Oleśnicy, został puszczony.

Pojadą szybciej

Wcześniej drogowcy zapowiadali otwarcie S8 na koniec września. Już w połowie ubiegłego miesiąca wykonawca zgłosił zakończenie prac. Z puszczeniem ruchu trzeba się było jednak wstrzymać, bo nie było wszystkich pozwoleń.

Dzięki nowemu odcinkowi kierowcy ominą Długołękę i skrzyżowania ze światłami, które znacząco spowalniały ruch. Jadąc od strony autostrady A4, wjeżdżając na Autostradową Obwodnicę Wrocławia i kierując się S8 w stronę obwodnicy Oleśnicy, będą mieli do dyspozycji nowoczesną trasę.

Z kolei w grudniu ma zostać otwarty następny odcinek S8, łączący Oleśnicę z Sycowem.

Inwestycja kosztowała mniej niż pierwotnie zakładano.

– Zakładaliśmy, że budowa tego odcinka pochłonie miliard złotych, a prace udało się nam zakończyć za ok. 565 mln złotych czyli połowę mniej. Wszystko w niespełna dwa lata – wylicza Nowakowski.

Powstały przejścia dla zwierząt

Nad drogą przebiega 16 wiaduktów, a wzdłuż trasy ciągnie się 10 kilometrów ekranów akustycznych. Pod drogą utworzono przejścia dla zwierząt.

– To właśnie kwestie środowiskowe były największym wyzwaniem dla projektantów tej trasy. Musieliśmy stworzyć raport oddziaływania inwestycji na środowisko i stworzyć specjalne przeprawy dla zwierząt, w tym dla chronionych kumaków – mówi Nowakowski.

« wróć