Nowe przepisy: punktów łatwo nie zmażesz

Kategoria: Uncategorized
opublikowany: 2012-09-24 o godzinie 09:43

2012.09.21 11:25 artykuł ze strony www.wp.pl

Masz na swoim koncie punkty karne? Lepiej się ich pozbądź już teraz, bo od przyszłego roku będzie znacznie trudniej. 19 stycznia 2013 r. wejdą w życie przepisy określające nowy tryb przeprowadzania kursów reedukacyjnych. Nie będzie tak łatwo.

Zmotoryzowanych czekają wielkie zmiany. Od stycznia pojawią się nowe zasady egzaminowania kierowców, kategorie prawa jazdy i tryb postępowania z kierowcami, którzy przekroczyli limit 24 punktów karnych. Obecnie ci, którzy zbliżają się do tej granicy, zapisują się na kursy reedukacyjne. Spędzając około pięć godzin w ośrodku egzaminowania i wydając od 300 do 500 zł – w zależności od miasta – mogą zmniejszyć o sześć liczbę punktów. W takich kursach można teraz uczestniczyć dwa razy w roku, co oznacza możliwość ograniczenia liczby punktów o 12. Reguła ta ma zapobiegać sytuacjom zachowywaniu uprawnień nawet przez najbardziej zatwardziałych piratów drogowych, którzy w miejscowych WORD-ach mogą poświęcić swój czas i „zainwestować” swoje pieniądze. Niedługo z tym koniec.

W myśl nowych przepisów kursy reedukacyjne w obecnej formie przejdą do historii. Kierowca nie będzie mógł wziąć w nim udziału, nim stan jego konta nie przekroczy 24 punktów. Gdy to się stanie, by nie utracić prawa do kierowania samochodu, będzie musiał wziąć udział w szkoleniu. Jego wymiar zostanie jednak znacznie zwiększony. Jak mówi Łukasz Kucharski, dyrektor WORD-u w Łodzi, po 19 stycznia kurs będzie trwał pięć dni, a uczestnicy każdego nich wezmą udział w ośmiu godzinach zajęć. Trzeba będzie więc wziąć tygodniowy urlop. Oczywiste jest, że znacznie wzrośnie również cena kursu.

Kierowca, który odbędzie szkolenie reedukacyjne zrealizowane w myśl nowych zasad, opuści ośrodek egzaminowania z zupełnie czystym kontem. Nie oznacza to jednak, że bez obaw będzie mógł łamać przepisy. Przez najbliższe pięć lat będzie podlegał nowym zasadom. Jeśli w tym czasie otrzyma punkty karne, nie będzie mógł zapisać się na kurs. Gdy ich stan przekroczy 24, straci prawo do zasiadania za kierownicą. By je odzyskać, nie wystarczy zapisać się na egzamin i go zdać. Konieczne będzie jeszcze ponowne odbycie kursu na prawo jazdy.

Od stycznia 2013 r. łamanie przepisów stanie się bardzo kosztowne. Czy trudno będzie stać się „piratem drogowym”? Raczej nie. Trwa już montaż 300 nowych fotoradarów, a od maja obowiązuje zaostrzony taryfikator punktów karnych.

« wróć