Nowy wzór prawa jazdy już w przyszłym roku

Kategoria: Uncategorized
opublikowany: 2012-11-08 o godzinie 15:23

www.gazeta.pl

Już w styczniu 2013 roku zostaną wydane pierwsze nowe prawa jazdy. Zmianie ulegnie nie tylko wzór dokumentu, ale również termin jego ważności

Nowy wzór prawa jazdy to efekt nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami oraz dyrektyw unijnych, które mają na celu ujednolicenie dokumentów w państwach Wspólnoty. Pierwsze nowe dokumenty zostaną wydane już w styczniu 2013 roku. Obowiązek wymiany dokumentu dotyczy każdego kierowcy.

Do 19 stycznia 2013 roku będą wydawane prawa jazdy o starym (obecnym) wzorze. Prawa jazdy wydawane przed tym dniem będą zastępowane nowymi w latach 2028-2033. Prócz nowego wzoru, dokumenty otrzymają też termin ważności, który minie po upływie 15 lat.

Wymiana będzie dokonywana na wniosek osoby zainteresowanej, po wniesieniu stosownej opłaty za wymianę prawa jazdy i opłaty ewidencyjnej. Tak jak do tej pory, prawo jazdy będzie miało format karty identyfikacyjnej wykonanej z wielowarstwowego poliwęglanu. Warstwy zewnętrzne mają być przezroczyste, a warstwy środkowe – nieprzezroczyste.

« wróć