Rozpoczynają się testy odcinkowego pomiaru prędkości

Kategoria: Uncategorized
opublikowany: 2012-12-27 o godzinie 10:29

Rozpoczynają się testy odcinkowego pomiaru prędkości

ze strony: www.wp.pl

Rozpoczynają się testy odcinkowego systemu kontroli prędkości. Ma być on skuteczniejszym narzędziem kontroli kierowców niż fotoradary. Wierzy w to Ministerstwo Finansów, które już zaplanowało przyszłoroczne wpływy z mandatów na poziomie 1,5 miliarda złotych.

Odcinkowy pomiar prędkości będzie umożliwiał skontrolowanie średniej szybkości, z jaką porusza się samochód, na kilkukilometrowym fragmencie drogi. Na początku i końcu każdego z wyznaczonych odcinków dróg ustawione zostaną bramownice z kamerami rejestrującymi mijające je pojazdy. Na dłuższych odcinkach możliwe będzie też ustawienie dodatkowych bramek z kamerami między pierwszą a ostatnią. W terenie zabudowanym objęte kontrolą fragmenty dróg będą mierzyć maksymalnie dziesięć kilometrów, a poza nim dwadzieścia.

– Kamery będą rejestrowały czas, w jakim dany pojazd pokonał ten fragment trasy i na tej podstawie system obliczy średnią prędkość, z jaką jechał. Jeśli okaże się ona wyższa od dozwolonej, kierowca dostanie mandat – poinformował Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Pierwszy w kraju odcinek nowego systemu powstał i jest już testowany na drodze krajowej nr 5, tuż przed wjazdem do Bydgoszczy od północy. Ma nieco ponad dwa kilometry długości i obowiązuje tu stałe ograniczenie prędkości.

Gdzie jeszcze należy spodziewać się takich urządzeń. Dokładne lokalizacje nie zostały jeszcze określone, ale mówi się, że odcinkowy pomiar ruszy także m.in. na 5,5-km odcinku drogi w miejscowości Kamień (Podkarpackie) i 11-km odcinku drogi nr 50 Sobiekursk-Człekówka (Podlaskie).

Policja i Inspekcja Transportu Drogowego spodziewają się, że nowy system będzie skuteczniejszy od fotoradarów. Jak podkreślają funkcjonariusze zajmujący się kontrolami na drogach, kierowcy zwykle zwalniają widząc fotoradar i natychmiast przyspieszają, gdy go miną; przy pomiarze odcinkowym będą musieli zwalniać na dłużej.

Zgodnie z przepisami o takich odcinkach ostrzegać będą znaki przypominające często stosowany obecnie znak „Kontrola prędkości – fotoradar”. W pierwszym etapie wdrażania systemu planowane jest uruchomienie 24 tego typu miejsc kontroli kierowców, a pierwsze z nich zaczną działać na początku przyszłego roku.

System odcinkowego pomiaru prędkości będzie częścią funkcjonującego już Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Podłączonych do niego będzie również trzysta nowych fotoradarów.

« wróć